beton-chudy-prd

Beton chudy – dlaczego jest tak istotny w budowie fundamentów?

Chudy beton, nieodłączny element budowy i pierwsza linia stabilizacji fundamentów wraz ze zbrojeniem. Czy wyobrażacie sobie układanie płytek, parkietu i innych podkładzin na nierównych podłogach? To właśnie popularny chudziak odpowiada za pierwszą stabilizację elementów na budowie. Czym jest chudy beton i jak dostać jego najlepszą wersję? Czytaj dalej!

 

Czym jest chudy beton?

 

Chudy beton to umowna nazwa betonów o niskiej wytrzymałości na ściskanie, nie przekraczającej 10 MPa. Według powszechnej klasyfikacji „chudziak” to beton o oznaczeniu C8/10 (według starej klasyfikacji do B10).

Beton chudy wyrabiamy w następujących proporcjach:

Składnikina 1 m3na worek cementu 25 kg
cement275 kg25 kg (19 l)
piasek590 kg54 kg (34 l)
żwir1377 kg125 kg (74 l)
woda165 l15 l

 

Podstawową funkcją chudego betonu jest stabilizacja podłoża. Co ciekawe, ze względu na jego właściwości plastyczne, mieszanka może być odpowiednio rozrabiana tak, aby dopasować się do dowolnego kształtu i kontu nachylenia powierzchni.

Podczas początkowych faz wznoszenia fundamentów, beton chudy działa jako warstwa wyrównawczo-podładowa całego fundamentu, stabilizując podłoże i pozwalając na dokładne ułożenie następnych ław fundamentu.

 

Zalety i wady betonu chudego

 

Podstawową zaletą betonu chudego jest jego stosunek ceny do jakości. Mieszanki C8/10 są tanie zarówno w produkcji własnoręcznej, jak przy zamówieniu w lokalnej betoniarni. Wspomniana już wcześniej plastyczność, a dokładniej zdolność do produkcji dowolnej konsystencji mieszanki pozwala nam na stabilizację podbudowy w każdym położeniu. Brak „chudziaka” pod warstwą betonu konstrukcyjnego to gotowa recepta na sukces. To właśnie dzięki betonowi chudemu unikamy mieszania się warstwy betonu konstrukcyjnego z gruntem. Brak tego zabiegu może skutkować pękaniem fundamentu.

Niestety, beton chudy nie jest idealny. Jego niska odporność na ściskanie, oznacza że nie należy go stosować na przykład jako budulec schodów, nadproży okiennych czy drzwiowych.

Wyrobienie własnoręczne mieszanki betonu chudego to praca żmudna i czasochłonna, generująca dodatkowy koszt robocizny. Pamiętaj jednak o pewnych zasadach podczas prawidłowego wyrabiania mieszanki.

  1. Nigdy nie stosuj cementu po terminie ważności. Standardowo worek cementu nadaje się do użycia w okresie od 6 do 12 miesięcy.
  2. Zawsze zużywaj całość wyprodukowanego betonu chudego! Stwardniały nie nadaje się do ponownego zastosowania. Skorzystaj z naszej receptury aby nie generować dodatkowych kosztów, przestoju na budowie i strat materialnych.
  3. Nie chcesz czekać i martwić się o własnoręczne wyrabianie betonu? Zamów gotową mieszankę na dowóz gruszką w lokalnej betoniarni.

My zdecydowanie polecamy zamówienie gotowej mieszanki betonu chudego w lokalnej betoniarni. Jeżeli znajdujecie się we wschodniej części Polski, skorzystajcie z usług Betoniarni PRD S.A – wytwórni betonów każdego rodzaju oraz producenta prefabrykatów betonowych najwyższej jakości. W ofercie dostawa pompogruszką lub sam transport mieszanki i pompowanie bez zakupu betonu.

Gwarantujemy, że beton zakupiony u profesjonalnego producenta będzie o wiele lepszym wyborem, niż ten robiony własnoręcznie. Nie czekaj, sprawdź ofertę najlepszego dostawcy betonu w województwie Lubelskim i Podlaskim.