bloczki-betonowe

Bloczki betonowe – Podstawa nowoczesnego budownictwa systemowego

Współczesne budownictwo coraz częściej przypomina linię produkcyjną niż zmagania fachowców ze zleconym projektem. W erze budownictwa systemowego materiały jakie są stosowane na budowie stają się coraz bardziej homogeniczne. Dziś przyjrzymy się jednemu z najpopularniejszych prefabrykatów betonowych – bloczkowi betonowemu. Dowiedz się jak dzięki bloczkom betonowym powstają konstrukcje trwałe, odporne na uszkodzenia i o wiele tańsze niż jeszcze kilka lat temu. Czytaj dalej!

 

Czym jest bloczek betonowy?

 

Bloczki betonowe to nic innego jak drobnowymiarowe materiały budowlane stosowane podczas wznoszenia ścian konstrukcji zewnętrznych i wewnętrznych. Bloczki betonowe to coraz częściej stosowany budulec. Stanowią alternatywę dla tradycyjnych cegieł, pustaków czy betonowej wylewki. Coraz częściej stosowane są podczas budowy fundamentów, gdzie w miejsce standardowej wylewki z mieszanki betonowej stosuje się właśnie bloczki betonowe. W budownictwie jednorodzinnym jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga przygotowywania wysokiego oszalunkowania.

Proces produkcji bloczków betonowych pozostawię je w formie wypełnionej, czyli bez obecności przelotnych otworów. Wiele firm oferuje również bloczki dostosowane do budownictwa systemowego z widocznymi uwypukleniami na stronie górnej i wgnieceniami w stronie dolnej. Pozwala to na ciasny montaż wzmacniający stabilność konstrukcji.

Co do wielkości bloczków betonowych, najczęściej jest ona wielokrotnością jednego lub dwóch wymiarów podstawy cegły ceramicznej pełnej czyli 12 × 25 cm. Bloczki, podobnie jak i inne materiały używane do wykonywania elementów konstrukcyjnych budynku produkowane są o różnej, określonej wytrzymałości mechanicznej. Cechę tę określa za pomocą klasy, np. klasa 20 oznacza wyrób o wytrzymałości na ściskanie 20 MPa.

 

Z czego wykonywane są bloczki budowlane?

 

To  z czego wykonamy bloczki budowlane będzie zależało od rodzaju zastosowanego spoiwa. Najpopularniejsze bloczki dostępne na Polskim rynku dzielimy na:

Bloczki betonowe – wytwarzane są z betonu zwykłego. Bloczki betonowe produkowane są w różnych wymiarach (producenci często stosują własne)od 12 × 24 lub 25 × 24 lub 25 do 12 lub 24 × 24 × 49 cm. Wytrzymałość bloczków zależy od klasy użytego betonu. Zastosowanie bloczków betonowych: ławy fundamentowe, ściany piwnic, podmurówki np. pod ogrodzenia, czyli murowanie elementów, dla których ważna jest wytrzymałość a nie jest najważniejsza izolacyjność termiczna.

Bloczki keramzytobetonowe – wytwarzane z betonu na kruszywie porowatym (keramzycie) o drobnych frakcjach. Bloczki z betonu keramzytowego są lżejsze od bloczków betonowych i posiadają znacznie lepsze od nich własności izolacyjne. Ich wymiary i zastosowanie jest podobne jak bloczków betonowych. Do murowania ścian powyżej poziomu piwnic częściej używa się pustaków betonowych lub innych materiałów.

Bloczki z autoklawizowanego betonu komórkowego – produkowane są z następujących materiałów: spoiwo – cement i wapno albo cement lub wapno; kruszywo – piasek albo popiół lotny z elektrociepłowni, ewentualnie – piasek i popiół. Do sporyzowania materiału stosuje się np. tlenek glinu. Wyroby poddawane są procesowi autoklawizacji (spotykane są także wyroby z lekkich betonów komórkowych produkowane bez procesu autoklawizacji). Najczęściej spotyka się bloczki o wymiarach 24 × 24 × 49 cm (typ 490/240) i 24 × 24 × 59 (typ 590/240). Do typoszeregu należą też bloczki o innych szerokościach (18; 30; 36 i 42 cm). Produkowane są także bloczki o innych wymiarach. Bloczki z betonów komórkowych stosowane są do murowania ścian nadziemnych zewnętrznych i wewnętrznych. Są bardziej nasiąkliwe niż inne materiały ścienne. Jedynie bloczki nowej generacji (o powierzchniowo zamkniętych porach) mają dopuszczenie do murowania ścian piwnicznych. Elementy z betonu komórkowego powinny być łączone tylko przy użyciu zapraw klejowych, które pozwalają na wykonywanie cienkich spoin lub zapraw ciepłochronnych (na kruszywach lekkich). Zapewnia to maksymalną eliminację mostków termicznych w ścianach wykonanych z tego materiału.

bloczki silikatowe – technologia produkcji i zakres zastosowania jest analogiczny jak cegieł wapienno-piaskowych. Najczęściej mają taki sam wymiar podstawy jak cegła, czyli 12 × 25 (1NF), lecz są wyższe, ich wysokość to 13,8 (2NFD) i 22 cm (3NFD), spotykane są także bloczki o wymiarach 25 × 25 × 22 (6NFD). Bloczki wapienno-piaskowe, jako jedyne posiadają otwory prostopadłe do podstawy. Jednak nie przechodzą na wylot i zostały wprowadzone w celu zmniejszenia ciężaru wyrobu. Bloczki tego typu określa się nazwą drążone.

 

Ile kosztują bloczki betonowe?

 

W zależności od rodzaju bloczków oraz metody transportu, cena produktu ulega zmianie. Dla przykładu prezentujemy ofertę bloczków betonowych firmy PRD S.A.

– bloczki betonowe 38x24x12 – cena 2,10 zł

bloczka betonowego używa się do wznoszenia ścian fundamentowych lub murów. Wytwarzany z betonu półsuchego. Bloczek produkowany metodą na sucho maszyną kroczącą.

Dostawa bloczka 3,5zł x 1km w obie strony +50 zł rozładunek  + przewożone bloczki.

– Bloki betonowe 70x70x140 – cena 170 zł

Bloków betonowych używa się do wznoszenia zasieków murów oporowych ścian nie wielkich hal magazynowych. Z tych mniej powszechnych jako obciążniki lub filary reklam….  Wytwarzane z betonu mokrego zagęszczane wibratorem wgłębnym na utwardzonym placu.

Dostawa bloków 3,5 km x 1km w obie strony + 50 zł rozładunek (np 10 x 2 x 3,5 +50 zł) + przewożone bloki

Skontaktuj się z nami w celu zamówienia bloczków betonowych wraz z dowozem. Oferujemy prefabrykaty betonowe wysokiej jakości po najniższej cenie!