do czego nie stosować soli drogowej

Do czego nie stosować soli drogowej

Sól drogowa w postaci chlorku sodu pozostaje nadal najpopularniejszym środkiem do zwalczania lodu i śniegu. Jest to niezwykle tani efektywny rodzaj soli składający się w 99% z chlorku sodu. Niestety, niska cena i skład zwodniczo podobny do soli stołowej skłaniają wiele osób dostosowania tego produktu niezgodnie z przeznaczeniem. Czy sól drogowa może pomóc nam nie tylko w usuwaniu skutków zimy? Dowiedz się do czego nie stosować soli drogowej. Czytaj dalej!

Problemy z zastosowaniem soli drogowej

Wpisując w wyszukiwarce Google frazę „sól drogowa” dostajemy w pierwszej kolejności oferty na sól workowaną i sól drogową luzem. Dopiero później docieramy do odpowiedzi na pytania użytkowników w postaci artykułów tematycznych i tematów na forach. To tutaj przyjdzie nam znaleźć takie sugestie zastosowania soli drogowej jak: sól drogowa do zmywarki, sól drogowa do zwalczania mchu, czy sól drogowa w żywności.

W czym leży sedno problemu? W prawdzie sól drogowa NaCl to w90% – 96% czysty chlorek sodu (wymaga tego norma PN-86/C-84081/02) ale to pozostałe składniki mieszanki wykluczają stosowanie tego środka choćby w przemyśle spożywczym.

O tym z czego składa się sól drogowa pisaliśmy już wcześniej. Należy jedynie wspomnieć, że w pozostałe składniki soli drogowej, takie jak substancje nierozpuszczalne w wodzie czy żelazocyjanek potasu, mogą prowadzić do licznych problemów przy niewłaściwym stosowaniu.

Gdzie nie należy stosować soli drogowej? Sprawdź!

Sól drogowa w żywności

Przykład niezwykle kontrowersyjny z uwagi na przypadki dodawania soli przemysłowej w produkcji żywności nagłośnione w 2012 i 2015 rok.W przypadku afery z 2012 roku, znaleziono przypadki stosowania soli powypadkowej w wędlinach, przetworach rybnych i kiszonkach. Przypadek z 2015 roku dotyczył wykrycia stosowania soli drogowej do produkcji pieczywa i makaronów.

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że sól drogowa zwyczajnie nie powinna być stosowana w żywności. Brudna, przeznaczona dostosowania na drogi i chodniki sól przemysłowa nie kojarzy nam się ze składnikiem pysznych potraw i przetworów. Niestety niska cena soli drogowej zatonę (od 170 zł za tonę), bije na głowę cenę soli spożywczej na tony (550 zł zatonę).

Aby ukrócić wszystkie spekulacje na temat stosowania soli drogowej w żywności musimy stanowczo zaznaczyć. Sól drogowa nie powinna być stosowana w produkcji żywności!

Nie bez powodu sól przemysłowa nie posiada atestu pozwalającego na stosowanie jej do celów spożywczych. Substancje nierozpuszczalne w wodzie zawarte w soli drogowej takie jak: piach, żwir czy kreda, nie należą do składników jakie chcemy widzieć w żywności.

Co ciekawe obecny w soli drogowej żelazocyjanek potasu,będący substancją przeciwzbrylającą, nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia. Popularne E 536 to substancja stosowana powszechnie w procesie uszlachetniania wina. Maksymalna dozwolona ilość substancji przeciwzbrylającej według Polskiego prawa wynosi 20 mg/kg podczas gdy dawka śmiertelna wynosi 3 gna kilogram masy ciała. Oznacza to, że zatrucie tą substancją jest niezwykle trudne. Dodatkowo sam związek chemiczny jest szybko wydalany z organizmu.

Problemem z solą drogową w przemyśle spożywczym nie jest więc dodatek środka przeciwzbrylającego a obecność ciężkich substancji nierozpuszczalnych w wodzie. Na koniec jeszcze raz podkreślamy, sól drogowa,przemysłowa i powypadkowa jakkolwiek by się nie nazywała, nie powinna być stosowana w przemyśle spożywczym!

Sól drogowa do zmywarki

Kolejnym pomysłem na który można trafić na licznych forach gospodarnych pań domu jest stosowanie niezwykle taniej soli drogowej lub zwykłej soli kuchennej jako substytut soli do zmywarki. Do czego właściwie służy sól do zmywarki i dlaczego sól drogowa nie jest najlepszym substytutem?

Sól do zmywarek nie należy do najdroższych produktów. Koszt opakowania 1,5 kg wynosi około 5 zł. Dziwne jest więc, ze nawet w tym przypadku szukamy niekorzystnej optymalizacji kosztów. Czy warto wydawać mniej na sól aby potem obarczyć się kosztem kupna nowej zmywarki?

Sól do zmywarki to podobnie jak sól drogowa, głównie chlorek sodu. Różnicą w składzie obu produktów jest zawartość żelaza i węglanów. Sól do zmywarki ma za zadanie zmiękczać wodę przez co redukuje osadzanie się kamienia na elementach zmywarki. Ten rodzaj soli ma za zadanie chronić i konserwować zmywarkę. Sól drogowa, sól stołowa oraz sól morska są bogate żelaza i węglany przez co podnoszą twardość wody a co za tym idzie skracają żywotność elementów zmywarki.

Sól do zmywarek działa w następujący sposób. Poprzez dostarczanie jonów sodu dla żywicy jonitowej znajdującej się w urządzeniu do zmiękczania wody w zmywarce, powstaje reakcja przyciągania i wychwytywania jonów magnezu i wapnia z wody. Dzięki temu redukowana jest twardość wody i możemy być pewni, że nasza zmywarka będzie nam służyła przez długie lata.

Podsumowując, korzystanie z soli drogowej do zmywarki zwiększa ryzyko powstania kamienia na elementach zmywarki poprzez dodatkowe utwardzenie wody. Chcesz zachować dobrze pracująca zmywarkę? Stosuj prawidłową sól do zmywarek!

Sól drogowa do kąpieli

Popularne od czasów antycznych sole kąpielowe przeżywają obecnie nową młodość. Od kolorowych wonnych soli kąpielowych z drogerii po ekskluzywne mieszanki soli z morza martwego- Polacy coraz częściej dostrzegają dobroczynne właściwości soli wchłanianej przez organizm w trakcie relaksacyjnych kąpieli. Dlaczego używamy soli podczas kąpieli?

Już starożytni Rzymianie wiedzieli, że organizm poddany regularnemu i stosunkowo dużemu wysiłkowi fizycznemu traci wiele minerałów. W wyrównania naturalnej równowagi mineralnej organizmu pomagają nam właśnie kąpiele z niewielkim dodatkiem soli bogatych w jony potasu, magnezu, wapnia,żelaza czy jodu. Dlaczego więc sól drogowa nie może spełniać tej samej roli co sól do kąpieli?

Przede wszystkim, sól drogowa jest niezwykle uboga w dobroczynne składniki na tle takich szlachetnych soli jak sól himalajska czy sól z morza czarnego. Przykładowy skład soli do kąpieli zawiera:

  • Sól z Morza Martwego (Natrium Chloride – chlorek sodu, stanowiący podstawowy składnik soli kuchennej; Magnesium Chloride –chlorek magnezu, składnik pochodzenia mineralnego używany w kosmetyce jako substancja uzupełniająca; Potassium Chloride – chlorek potasu, używany w kosmetykach, jako środek regulujący lepkość; Calcium Chloride – chlorek wapnia,ma działanie przeciwzapalne i odczulające;
  • Juniperus Communis Extract – wyciąg z dojrzałych owoców jałowca pospolitego, działa tonizująco i dezodorująco;
  • Rosmarinus Officinalis Extract – wyciąg z liści rozmarynu, ma działanie tonizujące, odświeżające i przeciwzapalne;
  • Parfum – kompozycja aromatyczna;
  • Dried Herbs – suszone zioła;
  • Essential Oil – olejek eteryczny.

Kąpiel w soli drogowej nie będzie należała do relaksujących z uwagi na silne działanie drażniące na skórę. Dodatkowo po kąpieli przyjdzie nam zapewne doświadczyć swędzenia i pieczenia skóry. Wysoka zawartość Chlorku sodu, substancji przeciw zbrylającej i substancji nierozpuszczalnych w wodzie wymaga stosowania specjalnej odzieży ochronnej przy pracy z tą solą. Czy myślisz że twoja skóra podczas kąpieli będzie bezpieczna w tak drażniącym roztworze? Nie sądzę.

Do relaksacyjnych kąpieli polecamy wiele szlachetnych soli takich jak: sól Epson, sól z morza czarnego czy sól himalajska. Dzięki temu przyspieszysz regenerację skóry i mięśni, odprężysz się psychicznie i uzupełnisz brakujące składniki mineralne.

Sól drogowa na pole, chwasty i mchy

Sól w rolnictwie może być zarówno błogosławieństwem jak i klątwą. W 146 roku przed nasza erą miało miejsce wydarzenie które na zawsze utrwaliło obraz niszczącego wpływu soli na ziemię. Po zdobyciu Kartaginy,Rzymianie rozkazali rozsypanie soli na ziemię i zaoranie jej w głąb gleby.Skutkiem tego miało być doszczętne zniszczenie potencjału agrarnego gleby i doszczętne zrównanie z ziemią potencjału do odrodzenia Kartaginy.

Sól w rolnictwie i ogrodnictwie ma swoje miejsce w postaci soli potasowej. Ta jest potrzebna choćby w uprawach buraków cukrowych, które po aplikacji soli potasowej dostarczają bardziej obfitych plonów. Niestety niemożna stawiać znaku równości między solą drogową a solą potasową.

Chlorek sodu zawarty w soli drogowej działa gorzej niż popularny środek na chwasty Roundup. W prawdzie sól drogowa zniszczy wszelkie niechciane chwasty i mchy ale sprawi też że gleba stanie się niezwykle jałowa.

Aplikacja soli drogowej na kostkę brukową z wykwitami mchu doprowadzi oczywiście do obumarcia niechcianej zieleni ale ilość soli jaka będzie potrzebna do wyplenienia mchu może przebarwić nam powierzchnię kostki.

Zwalczanie chwastów w ogrodzie przy pomocy soli drogowej również nie jest dobrym pomysłem. Nadmierne gromadzenie soli drogowej powoduje drastyczną zmianę odczynu podłoża i zaburzenia ciśnienia w glebie. W skutek tego uszkadzamy system korzeniowy roślin upośledzając ich zdolność do pobierania wody z gleby. Skutkiem stosowania soli drogowej w ogrodzie jest obumieranie zieleni. Pamiętaj o ostrożności kiedy stosujesz sól do zwalczania oblodzeni ścieżek i tarasów zimą!

Czy warto w ogóle stosować sól drogową niezgodnie z przeznaczeniem?

Odpowiedź brzmi nie. Oferta na różne rodzaje produktów na bazie soli jest niezwykle szeroka. Bez problemu możemy dziś znaleźć produkty dedykowane do zmywarek, kąpieli, rolnictwa czy żywności, nie tracąc na jakości i zyskując na cenie. Usilna optymalizacja kosztów bywa często zgubna a stosowanie tańszego zamiennika nie zawsze się opłaca.

Wybierając sól myśl przede wszystkim o jej przeznaczeniu i sprawdzaj jej skład. Sama sól drogowa ma wiele wariantów składowych (chlorek wapnia, chlorek sodu, chlorek magnezu), nie zamykaj każdego produktu podkategorią soli.

Analizując skład produktów wyjdziesz zdecydowanie lepiej w dłuższej perspektywie czasu niż w przypadku zastosowania produktu o błędnym przeznaczeniu.

Jeśli szukasz jednak soli drogowej do odśnieżania, to proponujemy zapoznanie się z naszą oferta soli workowanej oraz soli drogowej luzem. Oba produkty są dostosowane tak aby sprostać każdym temperaturom, opadom śniegu i oblodzeniu. Wszystko to w niezwykle niskiej cenie nawet 170 zł za tonę soli drogowej! Link do oferty znajdziesz tutaj >>>> oferta soli drogowej

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid