historia-soli-drogowej

Historia soli

Pierwsze wzmianki na temat soli pochodzą jeszcze ze Starego Testamentu. W Biblii sól była uważana za niezwykle ważną substancję; wierni składali ofiarę Bogu między innymi w postaci soli. W starożytności odgrywała rolę środka płatniczego. Za sól można było dostać wiele cennych produktów i towarów. Dowiedz się więcej o historii soli.

Hebrajczycy jako pierwsi odkryli zdolności lecznicze soli, dlatego często towarzyszyła im podczas odprawiania ceremonii religijnych. Rzymianie odkryli zdolności konserwujące soli. Stosowali ją do przedłużenia świeżości mięs, ryb, warzyw, czy serów. Także w starożytnym

Rzymie sól odgrywała ważną rolę w handlu. W postaci soli wypłacano żołnierzom pensje; z tego okresu pochodzi słowo solarium oznaczające płatność.

W Tybecie i w Etiopii wybijano z soli monety używane jako środek płatniczy. W średniowiecznej Europie rola soli była do tego stopnia doceniana, że wyznaczała drogi handlu międzynarodowego. W tym okresie powstały tzw. „drogi solne”, czyli trasy którymi transportowano sól.

 

Historia soli w Polsce

 

W Polsce uważa się, że rozsypana sól jest zwiastunem kłótni, natomiast witanie przybyłych chlebem i solą jest oznaką przyjaźni i gościnności.

21 kwietnia 1368 Kazimierz Wielki wydał Statut Żupny. Dokument regulował kwestie wydobycia i sprzedaży soli. Na jego mocy kopalnie soli przekształcono w przedsiębiorstwa królewskie, zarządzane przez urzędników władcy.

Wydobywanie soli było jednym z filarów polskiej gospodarki doby średniowiecza. Gdy Kazimierz wprowadzał Statut Żupny, górnictwo solne dostarczało jednej trzeciej dochodów do skarbca królewskiego.

 

Nieco więcej o różnorodności soli

 

Sól używana na drogach jest często nazywana solą kamienną, ponieważ jej ziarna są znacznie grubsze niż sól kuchenna. To wciąż ta sama cząsteczka – chlorek sodu – ale sól kuchenna jest zmielona, ​​oczyszczona i często zawiera dodatki takie jak jod., natomiast sól drogowa jest dodatkowo wzbogacana o środki przeciwzbrylające.

Istnieją trzy podstawowe sposoby wytwarzania soli. Sól morska często używana do gotowania dla smakoszy jest wytwarzana przez odparowywanie wody morskiej, zwykle przy użyciu słońca. Sól kuchenna stosowana w środkach spożywczych jest często wychwytywana poprzez „wydobywanie roztworów”: Woda pompowana do gruntu rozpuszcza sól, którą następnie odzyskuje się w roztworze. Roztwór suszy się; sól krystalizuje.

Większość soli kamiennej na drogi wydobywa się „na sucho” z podziemnych pokładów soli krystalicznej, które powstały w wyniku parowania starożytnych mórz. Górnicy drążą szyby pod ziemią i wyłamują płyty soli za pomocą dynamitu i napędzanych maszyn łopatowych. Ciężarówki lub przenośniki transportują sól do maszyn do kruszenia.

Sól kamienna pochodzi z całego świata. Są kopalnie w całych Stanach Zjednoczonych, Rosji, Polsce i innych krajach.

 

Popyt na sól drogową

 

Większość kierowników robót publicznych rozpoczyna zimę od zaopatrzenia w 125 procent soli drogowej, która według nich będzie potrzebna. Chronią sól przy pomocy plandek lub przechowując ją w budynkach i silosach.

Jeśli potrzeba więcej soli w miarę upływu sezonu, tak jak to miało miejsce w tym roku w wielu obszarach, zawsze można złożyć zamówienie do producenta soli drogowej. Zwykle potrzeba 10 do 14 dni na przygotowanie dużego transportu soli.

Dużym plusem tego typu zamówień jest to, że nie możemy mówić o niedoborze soli drogowej na rynku. Firmy chcące zaopatrzyć się w znaczną ilość soli drogowej w okresie nagłych opadów śniegu i oblodzeni mogą zawsze liczyć na pomoc firm dostarczających sól.

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid