jak przechowywać sól drogową

Jak przechowywać sól drogową?

Kiedy temperatura zaczyna spadać, drogi, ścieżki i stopnie stają się bardziej śliskie i niebezpieczne. Produkty odladzające, takie jak sól drogowa i solanka, są bardzo przydatne w tych czasach. Ale w jaki sposób przechowywać sól drogową i solankę? Oto kilka wskazówek dotyczących bezpiecznego przechowywania soli drogowej.

 

Dlaczego warto przechowywać produkty do odladzania?

 

Ponieważ pogoda jest nieprzewidywalna, najlepiej zaopatrzyć się w większą ilość soli drogowej. Kiedy temperatura nagle spada do zera, a ty musisz wyjść i kupić trochę soli, to jest już zazwyczaj za późno. W prawdzie sól zawsze można dokupić ale w sezonie jest ona zazwyczaj droższa a sama aplikacja soli powinna odbywać się przed wystąpieniem poważnego oblodzenia. Dobrej jakości, sucha sól nie traci swoich właściwości przeciwoblodzeniowych, pod warunkiem, że jest prawidłowo przechowywana.

Historycznie zdarzały się przypadki, w których niewłaściwie przechowywana sól drogowa zanieczyszczała zasoby wody pitnej. Widząc ten problem, rządy i samorządy lokalne podjęły przez szereg lat działania mające na celu naprawienie wpływu niewłaściwie składowanej soli na zbiorniki wody i ochronę zasobów wodnych przed przyszłymi zanieczyszczeniami. W wyniku właściwie zaprojektowanych schowków na sól (silosów) nowe incydenty zanieczyszczenia zbiorników wodnych są rzadkością. Dobra praktyka składowania soli drogowej jest więc nie tylko prawidłowa z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ generuje oszczędności, ale i z punku widzenia dobra środowiska naturalnego oraz gospodarki wodnej.

 

Na co należy zwrócić uwagę podczas przechowywania soli drogowej?

 

Po pierwsze, zawsze powinieneś wybrać sól drogową wysokiej jakości, a co ważniejsze – suchą sól drogową, która zagwarantuje zdolność do jej długotrwałego przechowywania. Inne rodzaje soli drogowej niskiej jakości mają to do siebie, że wysoka zawartość wody i zanieczyszczeń prowadzi do jej zbrylenia co znacznie zmniejsza jej skuteczność w zwalczaniu skutków zimy.

 

Przechowywanie soli drogowej workowanej

 

Kupując sól drogową w workach, należy je przechowywać w suchym i zakrytym miejscu, aby worki nie były narażone na deszcz lub śnieg. Nowoczesne opakowania do workowania soli drogowej są wykonane z dwóch warstw specjalnego tworzywa, które zapobiega penetracji wilgoci. Nie każdy producent jest jednak w stanie zagwarantować najnowocześniejsze rozwiązania w workowaniu soli. Dlatego warto zadbać o dodatkową ochronę soli poprzez składowanie worków w pomieszczeniu o niskiej wilgotności. Sól drogowa jest niezwykle podatna na degradację. Dzieje się tak dlatego, że gdy sól absorbuje wilgoć, skleja się ze sobą.

 

Przechowywanie soli drogowej luzem

 

Oczywiście, suchą sól luzem należy również przechowywać w miejscu wolnym od wilgoci. Ponadto rodzaj nawierzchni na jakiej składowana jest sól luzem jest bardzo ważny, ponieważ sól drogowa jest korozyjna i może powodować uszkodzenie powierzchni metalowych. Przy magazynowaniu soli w dużych ilościach ważne jest również, aby zostawić wystarczająco dużo miejsca do manewru, sól załadować i rozładować bez zanieczyszczenia jej.

 

Przechowywanie soli drogowej w pojemnikach

 

Pojemnik z solą drogową jest idealny do przechowywania soli, jeśli nie potrzebujesz dużych ilości na ręce. Restauracje, sklepy lub budynki biurowe z zewnętrznym parkingiem powinny być wyposażone w pojemnik na sól drogową. Są one również praktyczne, ponieważ w tego rodzaju pojemnikach można dostarczać małe ilości soli drogowej.

 

Gwarancja soli

 

Najważniejszym czynnikiem w przypadku przechowywania soli drogowej jest odpowiednie zabezpieczenie jej przed wodą. Chlorek sodu posiada silne właściwości higroskopijne, co oznacza, ze pochłania wilgoć z otoczenia. Niepożądanym następstwem jest zbrylanie się soli, które znacznie utrudnia rozsypywanie jej na oblodzonych powierzchniach. Najlepszym miejscem do przechowywania zapasów będą zadaszone magazyny i hale. Aby ograniczyć dopływ powietrza i kontakt z podłożem, zalecane jest także przetrzymywanie preparatu w opakowaniach.

Czy wynika z tego że nie jesteś w stanie samodzielnie przechowywać soli drogowej? A może nie chcesz narażać się na ryzyko zanieczyszczenia w obszarze przechowywania? Nic bardziej mylnego! Osobom chcącym posiadać gwarancję dobrego przechowywania soli oferujemy usługi firmy Trasa. Zarówno nasza sól drogowa przechowywana luzem spoczywa w specjalnym magazynie specjalnie przystosowanym do ochrony soli drogowej przed czynnikami atmosferycznymi i wilgocią. Dodatkowo w naszej ofercie znajdziesz sól workowaną zapakowaną w specjalne opakowania ochronne z tworzywa, które zapobiegają zbrylaniu się soli. Oznacza to, że nie musisz dużo inwestować w magazynowanie a w przypadku wyboru produktu workowanego wystarczy przechowywać sól workowaną tam gdzie nie zostanie rozerwana warstwa ochronna worka.

Szukasz soli drogowej dostosowanej do twoich potrzeb? Sprawdź ofertę firmy Trasa na sol-drogowa.eu.