rola-piasku-w-budownictwie

Rola piasku w budownictwie

Piasek – wszechobecny i łatwo dostępny. Stanowi jeden z najcenniejszych surowców znanych ludzkości i towarzyszy jej od zarania dziejów. Bez piasku nie wyobrażamy sobie pracy w budownictwie. Cement, asfalt, zaprawy murarskie i szkło to tylko niektóre z produktów powstających dzięki piaskom różnego rodzaju.

Wydobycie, sprzedaży oraz dostawa piasku to gigantyczne wyzwanie nie tylko dla budownictwa ale i środowiska.

Czytaj dalej aby dowiedzieć się wszystkiego na temat roli piasku w budownictwie.

 

Zastosowanie piasku

 

Jako jedno z najważniejszych kruszyw w budownictwie, piasek jest niezbędny do produkcji betonu. Dzięki precyzyjnej manipulacji ilością piasku w betonie, jesteśmy w stanie wpływać na jego gęstość, dzięki czemu uzyskujemy różnego rodzaju mieszanki. Dowiedz się więcej na temat tego jak modyfikacja gęstości wpływa na zastosowanie betonu?

Dzięki swojej obecności w zaprawach murarskich, piasek pozwala na skuteczne łączenie ze sobą elementów konstrukcyjnych jak np. cegły czy pustaki. Dodatkowo zaprawa pozwala na uzupełnianie ubytków i uszczelnienie całej konstrukcji.

W hutnictwie, piasek stanowi podstawowy składnik szkła. Uwaga! Do produkcji szkła wykorzystywany jest specjalny piasek kwarcowy. Żwir stosowany w budownictwie nie nadaje się do tego procesu. Odpowiedni gatunek i parametry piasku pozwalają na uzyskanie szkła do okien wysokiej jakości. Podczas obróbki cieplnej w temperaturze około 1500 stopni, piasek zamienia się w półpłynną masę gotową do obróbki. We współczesnym budownictwie, wytrzymałość szkła to gwarant jakości i długowieczności budowli. Wszystko to zaczyna się od skromnego piasku.

Niezależnie od branży, dobry piasek determinuje trwałość i wytrzymałość wykonanego z niego elementu bądź mieszanki.

 

Rodzaje piasku w budownictwie

 

Każdy rodzaj prac budowlanych z wykorzystaniem piasku powinien korzystać z kruszywa o odpowiednich parametrach przystosowanych do specyfiki prac. Klasyczny podział piasku w budownictwie odbywa się w oparciu o jego wielkość. Wyróżniamy więc:

 

Piasek płukany

 

Pozyskiwany dzięki wypłukiwaniu złoża piasku w kopalni o wielkości 0-2 mm. Cechuje go wysoka zawartość tzw. krzemionki co sprawia, że jest chętnie wykorzystywany w budownictwie. Idealny do zapraw murarskich, mieszanek betonowych wysokiej jakości oraz różnego rodzaju galanterii betonowej.

 

Pospółka piaskowo-żwirowa

 

Powszechnie stosowana w budowie autostrad oraz oczyszczalni ścieków w formie warstw filtracyjnych. Klasyczne kruszywo na podłoża w złożonych obiektach budowlanych. Świetny materiał na podbudowę pod fundamenty. Uziarnienie pospółki wacha się w granicach 0,075 mm do 63 mm w zależności od wielkości dodatku skalnego.

 

Jak piasek wpływa na jakość betonu?

 

Piasek stosowany w budownictwie to drobne kruszywo, które powinno przechodzić przez sito o oczkach 2×2 mm. Średnica ziaren piasku jest zróżnicowana, dzięki czemu beton jest bardziej szczelny. Używając drobnego piasku, uzyskamy mieszankę typu gładź lub końcową warstwę tynków cementowo-wapiennych.

Jakość mieszanek betonowych w znacznym stopniu determinuje trwałość i wytrzymałość wykonanych z niego elementów i prefabrykatów. Bardzo ważne jest zatem, aby mieszanka betonowa cechowała się odpowiednimi parametrami. Zwykle firmy oferujące sprzedaż betonu dokładnie dobierają odpowiednie proporcje składników i dbają o ich wysoką jakość. Decyduje to często o renomie producenta i wynikach sprzedażowych.

Każda dobra betoniarnia dba aby ich piasek nie był oblepiony glinami lub iłami, gdyż zaczyn cementowy nie ma wtedy dostępu do części ziaren kruszywa, przez co beton lub zaprawa nie mają wymaganej wytrzymałości, szczelności i trwałości.

 

Jak sprawdzić jakość piasku budowlanego?

 

Kupując piasek lub gotową mieszankę betonową możemy być pewni, że profesjonalna betoniarnia sama sprawdza jakość kruszywa. Najpopularniejszą metoda kontroli jakości piasku jest organoleptyka, czyli klasyczne badanie zmysłami. Piasek stosowany w produkcji betony nie może brudzić ani posiadać nieprzyjemnego zapachu. Obecność tych czynników świadczy o zawartości substancji zanieczyszczających piach i dyskwalifikuje go w użytku budowlanym.

 

I to już wszystko w temacie roli piasku w budownictwie. Jeżeli szukasz zapraw betonowych wykorzystujących piasek najwyższej jakości, skontaktuj się z betoniarnią PRD. Wytwórnia betonów PRD w Sielczyku to producent najwyższej jakości mieszanek betonowych oraz prefabrykatów batonowych.

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid