Czy wiesz, że ogrzewanie domu pochłania rocznie aż 70% całości środków które przeznaczasz na jego użytkowanie? Co jest największym błędem wpływającym na tak drastyczne zużycie energii w ogrzewaniu domu? Jak budować domy aby nie tylko zaoszczędzić na ogrzewaniu ale i na budowie, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów budowlanych?
Dziś porozmawiamy o budownictwie energooszczędnym, a konkretnie o budulcu, dzięki któremu drastycznie spadną wasze opłaty za ogrzewanie domu. Mowa tu o betonie komórkowym – budulcu nowoczesnych domów energooszczędnych.
Chcesz się dowiedzieć jak już na etapie projektowania domu zagwarantować sobie oszczędności rzędu kilku tysięcy rocznie? Czytaj dalej!
Zacznijmy od podstawowej kwestii, sama budowa domu energooszczędnego nie sprowadza się do zastosowania jednego materiału np. betonu komórkowego. Budownictwo pasywne, bezspoinowe systemy dociepleń i inne technologie konserwowania ciepła to tematy rozległe nadające się na odrębne serie artykułów. Dziś skupimy się jedynie na betonie komórkowym i tym jak jego cena i efektywność wpływa na koszt budowy i oszczędności w utrzymaniu domu.
Cena sztuki betonu komórkowego wacha się od 2 zł netto za małe bloczki betonowe, do 90 zł za zbrojone nadproża najwyższej jakości. Zastosowanie tego materiału pozwala na systemowe układanie konstrukcji ściennych zarówno w formie jednowarstwowej jak i wielowarstwowych systemów ściennych. Jak widać materiał ten jest niedrogi i ogólnodostępny.
Ok ile więc zyskuje Kowalski wybierając beton komórkowy? Z uwagi na to, ze beton komórkowy niezwykle łatwo jest ogrzać, koszt docieplenia będzie 3-4 razy niższy niż w budownictwie konwencjonalnym. Dodatkowo, z uwagi na dobre właściwości izolacyjne, w porach letnich, dom nie absorbuje ciepła z zewnątrz i zachowuje przyjemny chłód.
Przykład:
Do ogrzewania domu jednorodzinnego w budownictwie energooszczędnym potrzebujemy rocznie około 40 kWh/m2 i nie więcej niż 70 kWh/m2. Dla porównania, zwykłe domy konwencjonalne potrzebują aż 160-180 kWh/m2 rocznie aby skutecznie zapewnić komfortową temperaturę.
Gołym okiem widać, że zastosowanie betonu komórkowego jest mniej „prądożerne”. Przeliczając powierzchnię ścienną, metraż i cenę za kWh bardzo szybko możemy zobaczyć ile oszczędności jesteśmy w stanie wygenerować w skali roku.
Na wstępie musimy zaznaczyć, że istnieje wiele podkategorii betonu komórkowego. Z roku na rok, producenci oferują coraz lżejsze, łatwiejsze w układaniu i bardziej trwałe prefabrykaty. Przekłada się to na coraz tańsze zastosowanie betonu komórkowego w praktyce. Niezmienne pozostają jednak dwa kluczowe parametry wpływające na korzystność tego budulca ścian:
Złota zasada docieplania mówi – „Wraz ze spadkiem współczynnika przenikania ciepła, spada koszt ogrzewania domu”.
Beton komórkowy, powstaje w wyniku wprowadzenia gazu pod ciśnieniem do plastycznej mieszanki cementowej. Dzięki temu procesowi otrzymujemy kuliste pory, będące doskonałym izolatorem cieplnym oraz gwarantujące lekkość materiału.
Uwięzione powietrze sprawia, że współczynnik przewodzenia ciepła w bloczku wynosi nawet
0,085 W/ (m.K).
Uwaga! Pamiętaj, że w zależności od rozmiarów bloczków z betonu komórkowego, współczynnik przewodzenia ciepła ulega zmianie. Do wznoszenia ścian jednowarstwowych najlepsze będą bloczki o szerokości 48 cm i gęstości 300 -5 00 kg/m3. W ten sposób otrzymasz ciepłe ściany minimalizujące zużycie energii w domu.
Bloczki komórkowe, są przystosowane do budowania systemowego. Poprzez „system” należy rozumieć nie tylko bloczki, ale U-kształtki, nadproża i inne elementy konieczne dla wybudowania muru jednowarstwowego.
W zależności od gęstości beton komórkowy wykorzystuje się odpowiednio do określonego rodzaju ścian:
– ściany nośne jednowarstwowe:
– ściany nośne warstwowe
– ściany działowe: klasa gęstości
– ściany o wyższej wytrzymałości: klasa gęstości
– w budownictwie przemysłowym, do hal magazynowych
Jak każdy produkt wykorzystywany w budownictwie, beton komórkowy posiada kilka wad. Wynikają one głównie z niedoskonałości technologii wytwarzania a zakup dobrej jakości bloczków betonowych od zaufanego producenta maksymalnie niweluje ich wpływ na budowę. Dla tego pamiętaj! Nie kupuj po taniości. Wybieraj zawsze produkt renomowanego producenta spełniający atesty jakości.
Przykładowe wady betonu komórkowego to:
– duża nasiąkliwość
– kruchość
– stosunkowo niska wytrzymałość na ściskanie
Stosując nowsze produkty, możemy maksymalnie niwelować braki w wytrzymałości betonu komórkowego i jego nasiąkliwość. Dodatkowo zastosowanie odpowiedniej izolacji i warstwowe stawianie ścian zmniejszają ryzyko uszkodzenia wilgocią i erozją niemal do zera.
Szukasz sprawdzonego systemu budowy domu energooszczędnego? Bez wahania wybierz beton komórkowy jako budulec ścian. Zaoszczędzisz nie tylko na cenie materiału ale i na latach przepłacania za prąd, gaz i inne formy ocieplania. Nie czekaj! Skontaktuj się z renomowanym producentem betonu komórkowego.