gdzie-kupic-sol-drogowa

Gdzie kupić sól drogową?

Przed każdym sezonem zimowym gminy, miasta i odbiorcy indywidualni zadają sobie to samo pytanie: gdzie kupić sól drogową? Nie każdy podmiot ma dowolność w zakupie środków do zwalczania śniegu i lodu. Dziś postaramy się pokazać najpopularniejsze miejsca i metody zakupu środków do odśnieżania. Sprawdź gdzie kupić sól drogową!

 

Odbiorca indywidualny – Gdzie sól drogową kupuje Kowalski?

 

Masz domek jednorodzinny i chcesz zabezpieczyć kawałek chodnika oraz podjazd. To klasyczny przykład odbiorcy indywidualnego w detalu. Nie jest to zdecydowanie osoba, która kupi sól drogową na tony u producenta soli drogowej a bardziej klient Castoramy, Bricomana lub innego sklepu z artykułami budowlanymi.

Zacznijmy od tego, że nie będąc jednostką samorządową, zwykły Kowalski nie jest zmuszony do stosowania wąskiej grupy środków do odśnieżania nawierzchni. W przypadku miast, gmin i innych jednostek samorządu ustawa mówi, że maja one do wyboru jedynie: piach, chlorek sodu, chlorek magnezu oraz chlorek wapnia. Tak rozkazał ustawodawca i trudno… Do użytku domowego mamy cały asortyment ekologicznych rozwiązań, nie mniej jednak najpopularniejsza pozostaje zawsze stara dobra sól drogowa na bazie chlorku sodu NaCl.

W przypadku kowalskiego scenariusz jest prosty. Idzie zima lub już nas zaskoczyła, więc idę do sklepu. Biorę worki soli po 20-25 kg za około 20 zł sztuka i rozsypuję na podjazd oraz chodnik. Tutaj nie ma magii a różnice cenowe są naprawdę znikome. Sól workowana, nie musimy się martwić składowaniem i brakami magazynowymi. Nie zapominajmy również, że w obowiązkach właścicieli nieruchomości jest też odśnieżanie chodnika przy posesji.

„Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Jeżeli zatem chodnik przylega bezpośrednio do ogrodzenia domu, obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielu nieruchomości. Jeżeli między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, odśnieżyć powinna już gmina. Śnieg, który uprzątnie z chodnika właściciel, powinien zostać usunięty przez zarządcę drogi.”

Dodatkowo niedbalstwo o utrzymanie chodnika w stanie „porządku” podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Jeżeli jednak jesteś przedstawicielem firmy odpowiedzialnym za zaopatrzenie w sól, bo macie parking, spory kawałek chodnika lub plac, to lepiej poszukać indywidualnego dostawcy. Dlaczego?

Skuteczność soli drogowej w zwalczaniu śliskości powierzchni osiąga swój limit przy 1 kg na 5-6 m2 osolonej powierzchni. To znaczy, że posiadając kilka powierzchni, które wymagają regularnego odlodzenia generowane są dodatkowe koszty. Tutaj z pomocą przyjdzie nam firma oferująca indywidualną dostawę soli drogowej wysokiej jakości. Producent soli drogowej gwarantuje tutaj jakość i bezpośrednią odpowiedzialność za działanie soli. Nie dość, ze zapłacimy mniej za sól z uwagi na indywidualny odbiór i brak pośrednika w postaci sklepu, to zyskamy gwarancję producenta.

 

Jak zaopatrują się w sól miasta?

 

Każdy zakup soli drogowej dla miasta odbywa się w drodze przetargu. To oznacza, że jednostka zamawiająca czyli miasto, gmina lub inna jednostka samorządowa rozpisują przetarg zgodnie z zasadami ustawy o przetargach publicznych a następnie do ów przetargu zgłaszają się realizatorzy. W roli dostawcy soli będą to zazwyczaj spółki zajmujące się obrotem soli na dużą skalę lub producenci soli drogowej.

Nie jest to już zabawa dla podmiotów oferujących kilka worków 25kg na olx. Zamówienia na sól drogową w samorządach oscylują w granicy kilku tysięcy ton. Nie ma tu miejsca na amatorszczyznę, ubytki w jakości wywołane złym składowaniem, czy braki produktu na stanie. Decydując się na wyłonienie zwycięscy przetargu należy mieć na uwadze, że z jednej strony musimy co do joty spełnić wymogi ustawy o przetargach publicznych a z drugiej strony zadowolić mieszkańców i ich oczekiwania względem dobrze utrzymanej infrastruktury drogowej.

Jak widać, odpowiedź na pytanie – gdzie kupić sól drogową? – w dużym stopniu zależy od podmiotu chcącego tą sól zakupić. Prywatnie do odśnieżania podjazdu, chodnika i ścieżki, polecamy zakup w sklepie budowlanym. Będzie szybciej i nie drogo.

W przypadku większych firm posiadających duży metraż do odlodzenia i odśnieżenia polecamy kontakt z producentem soli drogowej. Wyjdzie taniej niż przez pośrednika w postaci sklepu i mamy gwarancję jakości produktu. Szukasz profesjonalnego dostawcy soli drogowej w każdej ilości z wieloletnią tradycją? Sprawdź naszą ofertę!

W przypadku jednostek samorządowych pozostaje jedynie przetarg. Tutaj nie ma mowy o zabawie w zakup worku soli. Ilość soli drogowej do użytku miejskiego idzie w grube tony i musi zawsze być w gotowości do walki ze skutkami zimy.

 

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid